Laboratorij kuratorskih praks
2006/2007
Letnik 10
23. – 29. 6. 2007
Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana, Slovenija
Vsak dan so bila vrata Škuca odprta za predstavitev umetniških del, idej in konceptov, produkcijo projektov, ljudi za akcijo, pogovor, angažirano obrambo lastnih stališč in kompleksno presojo predstavljenega, prijeten klepet in zaupljivo pomenkovanje, kritiko in empatijo!Urnik dogodka Labsus:
Odprti termin: Poleg tega pa je LabSUs ponudil še: sobota, 23. 6. 2007 nedelja, 24. 6. 2007 ponedeljek, 25. 6. 2007 torek, 26. 6. 2007 sreda, 27. 6. 2007 četrtek, 28. 6. 2007 petek, 29. 6. 2007 LabSUs je poetska skovanka za odprto platformo z dvema osnovnima koordinatama:
Jedro LabSUsa tvori sedem laborantov Laboratorija SU, ki so s svojo sedemdnevno prisotnostjo v Galeriji ŠKUC vzpostavljali prostor za diskusijo, premislek in dialog z umetniki, kuratorji in kritiki, teoretiki, zainteresirano javnostjo, ekonomisti in politiki. LabSUs je iniciiral pogovore, premišljeval strategije in prakse kuratorja, sodeloval pri produkciji in predstavljanju umetniških del ter bodisi interpretiral, kritiško in teoretsko kontekstualiziral ali z govorjeno besedo artikuliral umetniško produkcijo in njene pogoje nastanka, prezentacije in distribucije. Predstavil je dokumentarni material desetletne zgodovine Sveta umetnosti. LabSUs je vzpostavil ‘Škucov šank’ kot impulz za motivacijo. LabSUs ni bil skupina, poudarjena je bila posameznikova angažiranost in odgovornost pri izražanju in udejanjanju stališč ter razvoju okolij za izmenjavo izkušenj in vedenj. LabSUs je izhajal iz:
Bil je javen, ker verjame v ljudi, ker ne verjame v samozadostnost in ker razširja diskusijo na posameznike in vso (ne)zainteresirano javnost. Namenjen je bil vsem tistim, ki sprašujejo: Kurator, teoretik, umetnik, pisec – kdo si? / kaj si? / kje si? / čemu si? / kaj počneš ? / … ? Njegovi cilji so bili:
Laboratorij SU smo Ivana Bago, Petja Grafenauer Krnc, Petra Kapš, Monika Ivančič Fajfar, Vasja Nagy, Mojca Puncer in Jaka Železnikar Laboratorij Sveta umetnosti raziskuje sestavo in možne načine (so)delovanja v svetu umetnosti in izven njega. Na eni strani je formalna sestava posameznikov, ki v okviru Sveta umetnosti SCCA-Ljubljana premišljujejo, analizirajo, kontekstualizirajo in vrednotijo sedaj že desetletno zgodovino delovanja Sveta umetnosti, ki je kot edina slovenska izobraževalna institucija na področju sodobne vizualne umetnosti oblikovala mlado generacijo slovenskih kuratorjev in piscev. Na drugi strani je Laboratorij SU z namenom vzpodbujanja teoretskih in kritiških analiz in premislekov aktualnih vprašanj odprt v javni prostor. Laboratorij SU deluje v Projektni sobi SCCA, virtualno se diskusije odvijajo na medmrežju, neformalno pa na dolgotrajnih zasebno-javnih delovno-družabnih srečanjih. Laboratorij SU je zasnovan eksperimentalno, v izogib monotoniji vkalupljenega sistemskega delovanja in v vzpodbudo konstruktivnim premislekom in analizam v prvi vrsti kuratorske prakse v preteklosti, sedanjosti ter prihodnosti. Sočasno pogled usmerja v umetnike, teoretike, pisce kot bistvene akterje v polju umetnosti in jih vabi k razpravi. |