Laboratorij kuratorskih praks
2007/2008
Letnik 11
Predavanje
15. november 2007 ob 19.00
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Sodobno umetnost radi pojmujemo kot območje svobodnega izraza, ki stoji zunaj instrumentalnih zahtev dela in vulgarnih enoličnosti množične kulture. Hkrati se je s koncem Hladne vojne tudi zelo spremenila, tako v njenem globalnem obsegu kot v sami formi, zlasti skozi medija fotografije in videa. V tem novem vzdušju, ki mu poveljuje neoliberalna politika, svet umetnosti, tesneje kot si sam priznava odseva, obstoječe moči, ki jo vodijo.
Predavanje je pripravljeno v sodelovanju z Založbo Krtina, kjer bo v uredništvu Saše Nabergoj novembra izšla Stallabrassova knjiga Sodobna umetnost.
Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.
Julian Stallabrass je pisec, fotograf in predavatelj. Je profesor umetnostne zgodovine na Courtauld Institute of Art in avtor knjig Art Incorporated, Oxford University Press 2004; Internet Art: The Online Clash Between Culture and Commerce, Tate Publishing, London 2003; Paris Pictured, Royal Academy of Arts, London 2002; High Art Lite: British Art in the 1990s, Verso, London 1999 and Gargantua: Manufactured Mass Culture, Verso, London 1996. Je tudi sourednik knjig Ground Control: Technology and Utopia, Black Dog Publishing, London 1997, Occupational Hazard: Critical Writing on Recent British Art, Black Dog Publishing, London 1998, in Locus Solus: Technology, Identity and Site in Contemporary Art, Black Dog Publishing, London 1999. Redno piše umetnostne kritike za razne publikacije, med njimi Tate, Art Monthly in New Statesman. Je tudi član uredniških odborov revij New Left Review in Third Text.