Iva Kovač: Pa smo spet tu – delo z (umetnicami_, ki delajo z) arhivi
Svet umetnosti | 20. generacija | Javno predavanje
Sreda, 11. 12. 2024, 18.00
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Marika Cifor in Stacy Wood v svojem ključnem članku z naslovom Kritični feminizem v arhivih pišeta o pomenu arhivov za različna družbena gibanja in opozarjata na prezrte osebe, koncepte in zgodbe. Zgodovinsko gledano ženske, spolno nenormativne osebe, skupnosti, na katere vpliva rasizem, ekonomsko prikrajšane skupine in druge_ na družbenih marginah niso bile_ aktivne_ akterke_ pri ustvarjanju in pripovedovanju lastnih zgodovin. Tudi če so bile njihove zgodbe zabeležene, so bile največkrat napisane z vidika tistih na oblasti. Čeprav so si številne_ prizadevale_ za odpravo pristranskosti v arhivih, se ti napori zaradi pomanjkanja dokumentov in napačnih navedb lahko zdijo preobsežni.
Veliko arhivskega dela (v razširjenem pomenu besede – prispevanje k zgodovinjenju, ne pa nujno dodajanje gradiva v obstoječe ali ustvarjanje novih javnih ali skupnostnih arhivov) in aktiviranja premalo zastopanih narativov je bilo opravljenega prek raziskovalnih in dokumentarnih praks sodobnih umetnic_. Ti alternativni arhivi včasih nelagodno sobivajo z uradnimi zgodovinami, vendar kot del transdisciplinarnih prizadevanj krepijo boje za spremembo načina zapisovanja in pripovedovanja zgodovine.
Iva Kovač se bo v predavanju Pa smo spet tu – delo z (umetniki, ki delajo z) arhivi s prepletom dveh tematskih sklopov 28. in 29. izdaje festivala Mesto žensk, ki sta obravnavala vprašanja dekolonizacije v jugovzhodni Evropi oziroma arhivske prakse upora, osredotočila na umetniška dela in prakse, predstavljene v nedavnih letnih programih društva Mesto žensk. Ta dela ne le opozarjajo na premalo reprezentirane pripovedi, temveč tudi odpirajo nove načine razmišljanja o protokolih za sodelovanje s formalnimi arhivi, zbiranja zamolčanih zgodovin in obravnavajo etične vidike dela z občutljivimi zgodbami.
Udeležba je brezplačna. Dogodek bo potekal v angleščini.
Iva Kovač deluje na presečišču feminističnih in dekolonialnih kuratorskih in umetniških raziskav. Je soustanoviteljica umetniškega kolektiva Fokus Grupa, ki z razstavami, publikacijami in izobraževalnimi projekti raziskuje umetnost, oblikovanje in arhitekturo. Od leta 2021 je programska vodja društva Mesto žensk v Ljubljani, kjer je kurirala interdisciplinarni program razstav, performansov in javnih programov Jug v nas ter Arheologija upora: Popravek za prihodnost. Prilagojeni razstavi sta potovali v Likovni salon (Celje) in Galerijo Podroom (KCB Beograd). Kurirala je razstavo in javni program v okviru projekta Looking a — way: Othering in/of the (semi)periphery v galeriji tranzit.sk (Bratislava). Je ena od sokuratork konference o ekologiji, feminizmu in skrbi Povezovalne črte v organizaciji Mesta žensk, ki je letos potekala v Moderni galeriji v Ljubljani. Pred tem je bila med letoma 2010 in 2012 kuratorka v Galeriji PM v Zagrebu, med letoma 2013 in 2015 pa v Galeriji SIZ na Reki. Med letoma 2017 in 2021 je delovala kot kuratorka v umetniškem prostoru GSG na Reki, kjer je bila pobudnica in urednica prvih treh številk revije GSG o sodobni umetnosti in družbenih vprašanjih, ki izhaja v tiskani obliki in na spletu – ArtsEverywhere.ca. Kurirala je številne samostojne in skupinske razstave ter kot umetnica (Fokus Grupa) sodelovala na mnogih samostojnih in skupinskih razstavah. (Foto: Nada Žgank)
Naslovna podoba: Postavitev videa Algerian Novel, Chapter 1 (Alžirski roman, 1. poglavje) avtorice Katie Kameli na razstavi Arheologija upora (3. 10.–2. 11. 2023) v Galeriji Škuc. Foto: Nada Žgank
Organizacija: SCCA-Ljubljana
Program šole Svet umetnosti nastaja v partnerstvu s Cukrarno/MGML.
Podpora: Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo