drugi letnik: 1998 serija predavanj: predavanja / predavatelji
 

tečaj za kustose sodobne umetnosti: tečajniki / potovanja / programski sodelavci / razstava /

 
podpora

Teorije razstavljanja
PREDAVATELJI

Stephen Bann (1942)
Je umetnostni zgodovinar in od leta 1988 profesor sodobnih kulturnih študij na University of Kent. Od leta 1996 deluje kot gostujoči profesor na oddelku za zgodovino umetnosti baltimorske univerze. Je član različnih uredniških odborov (History and Antropology, Comparative Criticism, ...). Izdal je več knjig in sodeloval pri različnih knjižnih edicijah (Romanticism and the Rise of History, Twayne Publishers, New York 1995; Interpreting Contemporary Art, Reaktion Books, London 1991).

Ute Meta Bauer (1958)
Diplomirala je na likovni akademiji v Hamburgu in začela delovati kot samostojna kustosinja. Med letoma 1990-94 je bila umetniška voditeljica Kulturhaus Stuttgart. Kot gostujoča kustosinja sodeluje z Luisiana Museum of Modern Art. Od leta 1996 dela kot profesorica in vodja Inštituta za sodobno umetnost na Akademiji za likovno umetnost na Dunaju. Je ustanoviteljica in urednica revije International art magazin Meta in članica IKT (International Association of Curators of Contemporary Art).

Nadja Zgonik (1964)
Leta 1997 je doktorirala na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani. Zaposlena je kot docentka za umetnostno zgodovino na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Sodelovala je v številnih žirijah in strokovnih odborih ter pripravila več razstav, tako npr. leta 1997 razstavo z naslovom Modra roka in leta 1998 pregledno razstavo Živka I. Marušiča v Moderni galeriji. Izdala je tudi knjigo Marij Pregelj: Risba v sliko.

Konstantin Akinsha
Diplomiral je iz umetnostne zgodovine na moskovskem inštitutu za umetnostno zgodovino. Med letoma 1993-97 je delal kot raziskovalec na univerzah v Bremnu, Nürnbergu in Washingtonu. Leta 1993 je bil kustos razstave Angels over Ukraine, ki je bila posvečena ukrajinski sodobni umetnosti. Leta 1997 je pripravil razstavo The Art of Unofficial in leto kasneje še razstavo Three Penny Exhibition, ki je bila posvečena sodobni umetnosti iz Rusije, Srbije in Ukrajine. Vseskozi deluje tudi kot predavatelj in likovni kritik. Za svoje delo je dobil številna mednarodna priznanja.

Tadej Pogačar (1960)
Leta 1984 je diplomiral iz umetnostne zgodovine in etnologije na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Leta 1988 je zaključil študij še na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Leta 1990 je ustanovil Muzej sodobne umetnosti in Oddelek za geografijo. Tri leta kasneje je ustanovil še Oddelek zgodovinskih dejstev, Laboratorium, Oddelek za antropologijo. Istega leta je preimenoval muzej v P.A.R.A.S.I.T.E. Muzej sodobne umetnosti.

Igor Zabel
Diplomiral je na Filozofski fakulteti iz primerjalne književnosti, umetnostne zgodovine in leta 1989 končal magistrski študij primerjalne književnosti. Od leta 1986 dela kot kustos v Moderni galeriji v Ljubljani. Pripravil je več razstav ter delal kot strokovni sodelavec in svetovalec pri domačih in mednarodnih projektih, npr. Nerazložljiva navzočnost. Kustosova delovna soba, Ljubljana, 1997; 33. Zagrebški Salon, Zagreb, 1998; Manifesta 2, Luxemburg, 1998. Objavlja likovno in literarno kritiko ter teorijo. Poleg drugih knjig in publikacij je avtor Vidiki minimalnega, Minimalizem v slovenski umetnosti 1968-1980, razstavni katalog Moderne galerije, Ljubljana 1990; Vmesni prostor (Eseji o delu Emerika Bernarda), Krt, Ljubljana 1991; in Speculationes, Studia Humanitatis (Minora), Ljubljana 1997. Je koordinator Manifeste 3, ki bo leta 2000 v Ljubljani. Živi in dela v Ljubljani.

Vuk Ćosić (1966)
Leta 1991 je diplomiral iz arheologije na univerzi v Beogradu in še istega leta emigriral v Trst. Naslednje leto se je preselil v Ljubljano in začel delovati na področju kulturnega menedžmenta in kulturnih izmenjav. Leta 1995 je postal član Ljudmile (Ljubljana Digital Media Lab), ustvaril prva html dela. Je ustanovni član Nettime, syndicate, Very Cyber Indeed. Leta 1996 je nadaljeval z net.artom in web dizajnom ter organiziral konferenco Net.art Per Se. Leta 1997 je organiziral Nettime konferenco Beauty and the East. Njegovi pomembnejši samostojni projekti so na njegovem internet naslovu: http://www.vuk.org